O tíme

Tím Boston Bruins je jedným z najstarších profesionálnych hokejových tímov na svete. Klub, sídliaci v meste Boston v americkom štáte Massachusetts, bol založený už v roku 1924 a je členom NHL od vzniku súťaže, pričom je vôbec prvým americkým mužstvom v tejto prestížnej lige. 

Klub založil Charles Adams, ktorý si hokej zamiloval po tom, čo v roku 1924 videl finále Stanley Cupu medzi víťazom NHL Montrealom Canadiens a víťazom WCHL Calgary Tigers. Adams sa rozhodol požiadať vedenie NHL o vstup do ligy, ktorý sa stal realitou 1. novembra 1924. 

Adamsovým prvým krokom bolo najatia Arta Rossa do pozície generálneho manažéra. Ross vymyslel tímu meno i klubové farby, ktorými sa stali hnedá a žltá. Za názov tímu zvolil „Bruins“, čo je staré anglické pomenovanie pre medveďa. 

V roku 1924 do ligy okrem Bostonu vstúpil aj klub Montreal Marrons, ktorý sa stal súperom Bruins v ich prvom zápase v histórii NHL. Bruins v Boston Aréne zvíťazili 2:1, no po prvej sezóne skončili s bilanciou 6-24-0 na poslednom mieste tabuľky. 

V tretej sezóne dostal Ross do tímu niekoľko hviezd z WHL, vrátane prvej klubovej superhviezdy, obrancu Eddieho Shora. Na hre mužstva sa to ihneď prejavilo a klub sa po prvýkrát dostal do finále Stanley Cupu, v ktorom Bruins prehrali s Ottawou Senators. 

Klub od sezóny 1928/29 hrával v novej hale Boston Garden a v roku 1929 sa mu podarilo získať svoj prvý Stanley Cup, keď vo finále zdolal ďalší americký tím New York Rangers. Bostonu sa darilo aj v ďalšej sezóne, no najlepší tím po základnej časti vo finále Stanley Cupu podľahol Montrealu Canadiens a Stanley Cup nezískal. 

V 30. rokoch 20. storočia hrávali za klub takí hráči ako Shore, Thompson, Clapper, Siebert a Weiland. Klub patril medzi elitu a päťkrát viedol tabuľku súťaže. V roku 1939 získal svoj druhý Stanley Cup. Opäť tomu predchádzala zmena v klube, tentokrát zmena farieb na súčasné čiernu a zlatú. 

O dva roky neskôr zažíval klub famózny ročník, keď prehral len 8 stretnutí základnej časti. Tím dominoval aj v play-off, ktoré zakončil ziskom tretieho Stanley Cupu, posledného na ďalších 29 rokov. 

Druhá svetová vojna ovplyvnila Boston viac ako iné tímy. Niektorí hráči strávili svoje najlepšie roky v armáde a v tíme zostali za hviezdy len starnúci Clapper a Busher Jackson. V roku 1943 bola liga zúžená na 6 tímov a vzišla z toho éra, ktorá sa dnes nazýva „Original Six“. 

V 50. rokoch sa syn Charlesa Adamsa Weston dostal do finančných problémov a v roku 1951 bol nútený klub a halu predať Walterovi A. Brownovi, ktorý vlastnil aj klub NBA Boston Celtics. 

Aj napriek tomu, že v ďalších rokoch boli aj viaceré náznaky úspechu – 3x účasť vo finále, klub sa od roku 1947 do roku 1967 trápil a zaznamenal len 4 sezóny s víťaznou bilanciou. 

V roku 1954 sa Bruins stali prvým tímom v histórii, ktorý na úpravu ľadu použil roľbu Zamboni, ktorá je dnes nepostrádateľnou súčasťou každého hokejového tímu. Bolo to aj preto, že vynálezca Frank Zamboni skúšal jeho vynález priamo v Boston Garden. 

18. januára 1958 sa Boston postaral o ďalší míľnik, keď v jeho zostave odohral zápas Willie O’Ree, prvý černoch v NHL, ktorý za Bruins odohral celkovo 45 zápasov s bilanciou 6 gólov a 10 asistencií. 

Weston Adams v roku 1964 kúpil naspäť Bruins po tom, čo Brown zomrel, a za cieľ si dal prebudovať tím. Do klubu prilákal legendárneho Bobbyho Orra, ktorý je považovaný za najlepšieho hokejistu v histórii. 

Okrem toho tím získal z Chicaga Phila Esposita, Kena Hodga a Freda Stanfielda. Od tej doby sa Bruins stali jedným z najlepších tímov súťaže a v roku 1970 vyhrali svoj štvrtý Stanley Cup, keď vo finále zdolali St. Louis v štyroch zápasoch. O rok neskôr sa klubu nepodarilo cennú trofej obhájiť, no o ďalší rok sa fanúšikovia Bostonu tešili opäť. 

V 80. rokoch sa Bruins zakaždým prebojovali do play-off, ale k Stanley Cupu sa výrazne nepriblížili. V klube však objavili novú hviezdu – obrancu Raya Bourqua. Najbližšie k Stanley Cupu bol tím v roku 1988, v ktorom Bruins vo finále podľahli Edmontonu v piatich zápasoch. 

V sezóne 1991/92 zažil svoj debut v NHL Jozef Stümpel, ktorý sa stal prvým slovenským hokejistom v tíme Boston Bruins. V roku 1997 tím nepostúpil do play-off po dlhých 30 rokoch. 

V roku 1995 sa klub rozlúčil s Boston Garden a od novej sezóny hrával v súčasnej TD Garden, ktorá sa vtedy volala FleerCenter. 

V 21. storočí sa Bruins až do lock-outu darilo postupovať do vyraďovacích bojov, no v sezóne 2005/06, kedy sa zaviedol rozpočtový strop, sa im to nepodarilo. A nastal čas na zmenu. 

Nový generálny manažér Peter Chiarelli podpísal zmluvu so Zdenom Chárom, ktorý sa stal novým kapitánom Bruins ako vôbec prvý Európan. V sezóne 2006/07 sa tímu nedarilo a skončil na poslednom mieste v divízii. 

Ďalšie roky však boli iné a klub sa stal jedným z najlepších tímov v NHL. Po sezóne 2008/09, v ktorej Bruins skončili na prvom mieste v tabuľke Východnej konferencie, sa členovia Bruins stali hviezdami výročných ocenení, keď získali až štyri individuálne trofeje – Norris Trophy (Chára), Vezina Trophy (Tim Thomas), Jennings Trophy (Tim Thomas, Manny Fernandez) a Jack Adams Award (Claude Julien). 

Po 39 rokoch sa Boston dočkal Stanley Cupu v sezóne 2010/11, kedy sa do finále prebojoval cez Montreal, Philadelphiu a Tampu Bay. Tím však čelil víťazovi Prezidentovej Trofeje, Vacouveru Canucks. Napokon však Bruins vyhrali v siedmom rozhodujúcom zápase 4:0 a Zdeno Chára mohol ako kapitán zdvihnúť nad hlavu pohár Lorda Stanleyho.